Mendip Table Skittles - blast from the past

DIVISION ONE CHAMPIONSHIP
 

Winner

Runner-up

1990-1 Mill Inn, Butcombe Stoke Inn, Chew Stoke
1991-2 Mill Inn A, Butcombe Stoke Inn, Chew Stoke
1992-3 Mill Inn A, Butcombe Stoke Inn, Chew Stoke
1993-4 Golden Lion, Wrington Mill Inn A, Butcombe
1994-5 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion, Wrington
1995-6 Stoke Inn A, Chew Stoke Mill Inn A, Butcombe
1996-7 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
1997-8 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
1998-9 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
1999-2000 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
2000-1 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
2001-2 Mill Inn, Butcombe Brewers, Banwell
2002-3 Golden Lion, Wrington Mill Chuckouts, Bungalow Inn, Redhill
2003-4 Mill Chuckouts, Bungalow Inn, Redhill Golden Lion, Wrington
2004-5 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2005-6 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2006-7 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2007-8 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2008-9 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2009-10 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2010-1 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2011-2 Crown, Regil Bellenders, Banwell
2012-3 Crown, Regil Brewers Droops, Banwell
     
     
     

 

DIVISION TWO CHAMPIONSHIP
 

Winner

Runner-up

1991-2 Crown, Axbridge Waldegrave Arms, East Harptree
1992-3 Red Lion, Bishop Sutton Mill Rangers, Butcombe
1993-4 White Hart, Cross The Spotted Horse, Congresbury
1994-5 Churchill Inn, Churchill Stoke Inn B, Chew Stoke
1995-6 Ring o Bells A, Compton Martin Old Inn, Congresbury
1996-7 Miners Arms A, Shipham Crown Jewels, West Harptree
1997-8 Ring o Bells, Nailsea Golden Lion B, Wrington
1998-9 Mill Bees, Butcombe The Darlies, Redhill
1999-2000 Red Lion, Bishop Sutton Shipham Sheep Worriers, Shipham
2000-1 Crown Rangers, Axbridge Crown Jewels, West Harptree
2001-2 Ring o Bells, Nailsea Shipham Sheep Worriers, Shipham
2002-3 Crown Jewels, West Harptree Crown Rangers, Axbridge
2003-4 The Darlies, Redhill Crown Jewels, West Harptree
2004-5 Blue Flame, Nailsea Crown Jewels, West Harptree
2005-6 Airport Tavern, Lulsgate Redhill Club, Redhill
2006-7 Shipham Sheep Worriers, Shipham Yew Tree Inn, Chew Stoke
2007-8 Yew Tree Inn, Chew Stoke Crown Inn Glory, Axbridge
2008-9 Ring o Bells, Compton Martin Red Lion, Bishop Sutton
2009-10 Tetley Brewers, Banwell Plough Inn, Congresbury
2010-1 Crown Rangers,
West Harptree
Redhill Club, Redhill
2011-2 Darlies, Redhill and
Ring o' Bells, Nailsea
joint winners
2012-3 Crown Jewels, Redhill Club Redhill Club, Redhill
     
     
     

 

LEAGUE CUP
 

Winner

Runner-up

1990-1 Mill Inn, Butcombe Burrington Arms, Burrington
1991-2 Mill Inn A, Butcombe White Hart A, Cross
1992-3 Stoke Inn, Chew Stoke Mill Inn A, Butcombe
1993-4 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
1994-5 Mill Inn A, Butcombe Stoke Inn A, Chew Stoke
1995-6 Stoke Inn A, Chew Stoke Crown, Axbridge
1996-7 Mill Inn A, Butcombe Yatton Club, Yatton
1997-8 Mill Inn A, Butcombe Stoke Inn A, Chew Stoke
1998-9 Mill Inn A, Butcombe Redhill Club, Redhill
1999-2000 Golden Lion A, Wrington Mill Inn A, Butcombe
2000-1 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
2001-2 Brewers, Banwell Mill Inn, Butcombe
2002-3 Mill Chuckouts, Bungalow Inn, Redhill Bellenders, Bell, Banwell
2003-4 Mill Chuckouts, Bungalow Inn, Redhill Golden Lion, Wrington
2004-5 Crown, Regil Stoke Inn, Chew Stoke
2005-6 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2006-7 Golden Lion, Wrington Bellenders, Bell, Banwell
2007-8 Bellenders, Bell, Banwell Crown, Regil
2008-9 Crown, Regil Stoke Inn, Chew Stoke
2009-10 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2010-1 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2011-2 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2012-3 Crown, Regil Blue Flame, Nailsea
     
     
     

 

DIVISION ONE CUP
 

Winner

Runner-up

1992-3 Stoke Inn, Chew Stoke Golden Lion, Wrington
1993-4 Mill Inn A, Butcombe Yatton Club, Yatton
1994-5 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion, Wrington
1995-6 Golden Lion A, Wrington Stoke Inn A, Chew Stoke
1996-7 Mill Inn A, Butcombe Brewers A, Banwell
1997-8 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
1998-9 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
1999-2000 Mill Inn A, Butcombe Golden Lion A, Wrington
2000-1 Stoke Inn, Chew Stoke Mill Inn A, Butcombe
2001-2 Brewers, Banwell Mill Inn, Butcombe
2002-3 Mill Chuckouts, Bungalow Inn, Redhill Bellenders, Bell, Banwell
2003-4 Bellenders, Banwell Crown Barbers, Axbridge
2004-5 Crown, Regil Stoke Inn, Chew Stoke
2005-6 Golden Lion, Wrington Bellenders, Bell, Banwell
2006-7 Crown, Regil Stoke Inn, Chew Stoke
2007-8 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2008-9 Crown, Regil Golden Lion, Wrington
2009-10 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2010-1 Crown, Regil Lion-Harts, Congresbury
2011-2 Crown, Regil Airport Tavern, Lulsgate
2012-3 Crown, Regil Brewers Droops, Banwell
     
     
     

 

DIVISION TWO CUP
 

Winner

Runner-up

1992-3 Airport Tavern, Lulsgate Ring o Bells A, Compton Martin
1993-4 Airport Tavern, Lulsgate Queen Adelaide, Blagdon
1994-5 Queen Adelaide, Blagdon Ring o Bells A, Compton Martin
1995-6 Ring o Bells A, Compton Martin Queen Adelaide, Blagdon
1996-7 Crown Jewels, West Harptree Mill Bees, Butcombe
1997-8 Redhill Club, Redhill Red Lion, Yatton
1998-9 Mill Bees, Butcombe Plough, Congresbury
1999-2000 Red Lion, Bishop Sutton Plough, Congresbury
2000-1 Blue Flame, Nailsea The Darlies, Redhill
2001-2 Shipham Sheep Worriers, Shipham Crown Jewels, West Harptree
2002-3 Crown Jewels,
West Harptree
The Darlies, Redhill
2003-4 Shipham Sheep Worriers, Shipham Crown Jewels, West Harptree
2004-5 Airport Tavern, Lulsgate Redhill Club, Redhill
2005-6 Shipham Sheep Worriers, Shipham Airport Tavern, Lulsgate
2006-7 Railway Steamers, Sandford Redhill Club, Redhill
2007-8 Ring o' Bells,
Compton Martin
Yew Tree Inn, Chew Stoke
2008-9 Redhill Club, Redhill The Darlies, Redhill
2009-10 Railway Steamers, Sandford The Darlies, Redhill
2010-1 Crown Rangers,
West Harptree
Plough Inn, Congresbury
2011-2 Ring o Bells, Nailsea New Inn, Cross
2012-3 Redhill Club, Redhill Tetley Brewers, Banwell
     
     
     

 

LADIES CUP
 

Winner

Runner-up

1990-1 Kate Odey, Lamb, Axbridge Iz Southwood, White Hart, Cross
1991-2 Lucy Chilcott,
Crown, West Harptree
Gill Aitchison, Crown, Axbridge
1992-3 Iz Southwood,
White Hart A, Cross
Margaret Griffiths,
White Hart A, Cross
1993-4 Jean Sweeney, Mill Inn A Maggie Champion,
Mill Rangers
1994-5 Iz Southwood,
White Hart, Cross
Margaret Griffiths,
Yatton Club
1995-6 Jean Sweeney, Mill Inn A Chris Saunders,
Churchill Inn
1996-7 Denise Wareham,
Ring o' Bells, Compton Martin
Maggie Champion,
Mill Rangers
1997-8 Sheila Bain, New Brewers Margaret Griffiths,
Yatton Club
1998-9 Jean Sweeney, Mill Inn A Joyce Payne,
Congresbury Club
1999-2000 Jean Sweeney, Mill Inn A Margaret Griffiths,
Congresbury Club
2000-1 Jean Sweeney, Mill Inn A Wendy Elms,
Castle of Comfort
2001-2 Jean Sweeney, Mill Inn Sheila Bain, New Brewers
2002-3 Jean Sweeney,
Mill Chuckouts
Margaret Griffiths,
Congresbury Club
2003-4 Julie Williams, Stoke Inn Denise Wareham,
Castle of Comfort
2004-5 Jean Sweeney, Crown Regil Denise Wareham,
Castle of Comfort
2005-6 Jean Sweeney, Crown Regil Margaret Griffiths,
Congresbury Club
2006-7 Jean Sweeney, Crown Regil Wendy Elms,
Castle of Comfort
2007-8 Jean Sweeney, Crown Regil Julie Williams, Stoke Inn
2008-9 Jean Sweeney, Crown Regil Jill Quick, Crown Jewels
2009-10 Jean Sweeney, Crown Regil Sheila Bain, Bellenders
2010-1 Jean Sweeney, Crown Regil Denise Adams,
Railway Steamers
2011-2 April Gilbert, Crown Rangers Jean Sweeney, Crown Regil
2012-3 Denise Adams, Railway Steamers Jean Sweeney, Crown Regil
     
     
     

 

INDIVIDUALS CUP
 

Winner

Runner-up

1990-1 Micky Parsons, Golden Lion Geoff Griffiths,
White Hart, Cross
1991-2 Ken Croker, Mill Inn A Geoff Griffiths,
White Hart A
1992-3 Ken Croker, Mill Inn A Bob Wedlake, Mill Inn A
1993-4 Ken Croker, Mill Inn A Andy Gardner, Mill Rangers
1994-5 Brian Rooke, Stoke Inn A Keith Croker, Mill Inn A
1995-6 Keith Croker, Mill Inn A Micky Parsons,
Golden Lion A
1996-7 Kevin Clark, Golden Lion A Ken Croker, Mill Inn A
1997-8 Alan Dibble, Golden Lion A Steve Lewis, Mill Inn A
1998-9 Micky Parsons,
Golden Lion A
Dave Wedlake, Mill Inn A
1999-2000 Ken Croker, Mill Inn A Micky Parsons,
Golden Lion A
2000-1 Ken Ivison, Brewers, Banwell Micky Parsons,
Golden Lion A
2001-2 Ken Croker, Mill Inn Micky Parsons, Golden Lion
2002-3 Ken Croker, Mill Chuckouts Joe Brown, Stoke Inn
2003-4 Bob Wedlake, Mill Chuckouts Joe Brown, Stoke Inn
2004-5 Des Day, Crown Barbers Ken Croker, Crown Regil
2005-6 Steve Miles, Golden Lion Joe Brown, Stoke Inn
2006-7 Neil Devereux, Golden Lion Micky Parsons, Golden Lion
2007-8 Neil Devereux, Golden Lion Ken Croker, Crown Regil
2008-9 Neil Devereux, Golden Lion Andy Evans, Bellenders

 

DIVISION ONE INDIVIDUALS CUP
 

Winner

Runner-up

2009-10 Joe Brown, Stoke Inn Dave Smart,
Shipham Sheep Worriers
2010-1 Micky Parsons, Lion-Harts Steve Miles, Lion-Harts
2011-2 Chris Harris,
Crown Rangers
Darren Scammell,
Crown Rangers
2012-3 Alan Dibble, Lion-Harts Tony Harse, The Darlies
     
     
     

 

DIVISION TWO INDIVIDUALS CUP
 

Winner

Runner-up

2009-10 Julian Scott, Tetley Brewers Andy Gardner, The Darlies
2010-1 Andy Gardner, The Darlies Garry Polledri, Plough Inn
2011-2 Dave Smart,
Shipham Sheep Worriers
Andy Gardner, The Darlies
2012-3 Dave Smart,
Shipham Sheep Worriers
Tom Adams, Railway Steamers
     
     
     

 

PAIRS CUP
 

Winner

Runner-up

1990-1 Nominated pair, Mill Inn Nominated pair, Bell, Banwell
1991-2 Nominated pair, Golden Lion Nominated pair,
Brewers, Banwell
1992-3 Joe Brown & Paul Clift,
Stoke Inn
Ken Croker & Bob Wedlake,
Mill Inn A
1993-4 Dave Wedlake & Brian Durbin, Mill Inn A Andy Gardner & Mark Reed, Mill Rangers
1994-5 Joe Brown & Paul Clift,
Stoke Inn A
Malcolm Denyer & Pete
Worle, Stoke Inn A
1995-6 Jean Sweeney & Keith Croker, Mill Inn A Joe Brown & Paul Clift,
Stoke Inn A
1996-7 Des Day & Dave Durbin,
Crown Axbridge
Dave Wedlake & Brian Durbin, Mill Inn A
1997-8 Dave Wedlake & Brian Durbin, Mill Inn A Mike McCann & John
Broughton, Mill Rangers
1998-9 Joe Brown & John Walker,
Stoke Inn
Alan Dibble & Micky Parsons, Golden Lion A
1999-2000 Dave Wedlake & Brian Durbin, Mill Inn A Ken Croker & Bob Wedlake,
Mill Inn A
2000-1 Ken Croker & Bob Wedlake,
Mill Inn A
Joe Brown & John Walker,
Stoke Inn
2001-2 Ken Croker & Bob Wedlake,
Mill Inn
Des Day & Denzil Durbin,
Crown Barbers
2002-3 Jean Sweeney & Keith Croker, Mill Chuckouts Kevin Clark & Steve Miles,
Golden Lion
2003-4 Jean Sweeney & Keith Croker, Mill Chuckouts Kevin Clark & Steve Miles,
Golden Lion
2004-5 Alan Dibble & Steve Miles,
Golden Lion
Ken Croker & Bob Wedlake,
Crown Regil
2005-6 Steve Lewis & John Lee,
Crown Regil
Julie Harse & Tony Harse,
The Darlies
2006-7 Jean Sweeney & Keith Croker, Crown Regil Chris Harris & Pete Atkins,
Crown Rangers, West Harptree
2007-8 Brian Durbin & Dave Wedlake, Crown Regil Jean Sweeney & Keith Croker, Crown Regil
2008-9 Ken Croker & Bob Wedlake,
Crown Regil
Kevin Clark & Pete Sale,
Golden Lion

 

DIVISION ONE PAIRS CUP
 

Winners

Runners-up

2009-10 Andy Evans & Ken Ivison,
Bellenders
Brian Durbin & Dave Wedlake, Crown Regil
2010-1 Clive Norman & Maurice Ogborne, Crown Jewels Steve Miles & Iain Davies,
Lion-Harts
2011-2 Alan Dibble & Micky Parsons, Lion-Harts Andy Evans & Ken Ivison, Bellenders
2012-3 Steve Lewis & Andy Gardner,
The Darlies
Steve Miles & Iain Davies,
Lion-Harts
     
     
     

 

DIVISION TWO PAIRS CUP
 

Winners

Runners-up

2009-10 Julian Scott & Chris Attwood, Tetley Brewers Tony & Julie Harse,
The Darlies
2010-1 Chris Harris & Ricky Ford,
Crown Rangers
Scott Flower & Robin Mildon,
Ring o Bells
2011-2 Julie Harse & Tony Harse,
The Darlies
Mike Bennington & Dave Smart,
Shipham Sheep Worriers
2012-3 Jim Livingstone & Colin Young,
Redhill Club
Nick Barrett & Tony Hicks,
New Inn
     
     
     

 

The Mill Inn at Butcombe, Table Skittles Team, 1969-1970 won the local league and cup [so no change there, then - Ed.].
Back row, left to right: Graham Cox, Dennis Croker (Butcombe/Nempnett), Steve Flowers (Ridgehill), Philip Weaver (Ridgehill), Malcolm Weaver.
Front row: Cyril Buck (Captain, Redhill), Kathleen Buck (Secretary and Treasurer, Redhill), Norman Croker (Breach Hill), Jim Cox (Pub Landlord).